Какво представляват пребиотиците?

Какво представляват пребиотиците?

Пребиотиците могат да бъдат определени като несмилаеми организми, които някои храни съдържат.

Ние консумираме тези организми ежедневно, естествено или изкуствено интегрирани от производителя на всеки продукт, те са съставени от въглехидрати. Най-разпространените и общо изследвани пребиотици са фруктоолигозахаридите или FOS и инулин.

Тези съединения предизвикват физиологичен ефект в червата, като предизвикват стимул и

активират клетките на чревната бактериална флора .

Тъй като не са смилаеми, те ферментират на стомашно-чревно ниво и бактериите, които ни помагат, се хранят с тях.

Ползи от пребиотиците

Те осигуряват големи ползи за нашия организъм, като основната е възстановяването на бактериалната флора , което влияе върху спирането на непрекъснатото развитие на потенциално опасни патогени.

Други ползи от пребиотиците са:

✓Укрепване на имунната система.

✓Улесняват усвояването на минералите.

✓Насърчаване на обработката на витамини.

✓Поддържайте чревния баланс чрез намаляване на храносмилателния дискомфорт.

✓Намаляване на запека.

Предотвратява появата на заболявания като рак на дебелото черво и чревни възпаления.

Ползите, които пребиотиците осигуряват за вашето здраве, по този начин ще се стремите да ги консумирате ежедневно и ще можете да превърнете това в навик, което ще доведе до здравословен живот.

Каква е разлика между пробиотик и пребиотик?

Пробиотиците са живи микроорганизми, които са отговорни за нашата защита и помагат на нашата бактериална флора да се възпроизвежда отново, за да поддържа добро ниво на полезни бактериални организми за червата.

От друга страна, пребиотиците са организми, които не могат да бъдат усвоени, но допринасят за растежа и развитието на пробиотиците и другите добри бактерии, които живеят в червата.

В това се крие тяхната разлика, пребиотиците служат като храна за пробиотиците, а те от своя страна изграждат добрата чревна флора.

Как да ги консумираме?

Може би се чудите:

Как могат да се консумират тези пребиотици ? А отговорът е прост.

Най-големият източник на пребиотици , който можем да получим, се намира в истинското киселото мляко и други ферментирали ядкови млечни продукти като сирена,тъй като ферментацията изисква използването на пребиотици и пробиотици, за да осъществи своя процес.

Можем да намерим пребиотици и в храни като:

✓Банани.

✓Аспержи.

✓Лук.

✓Домати.

✓Чесън.

✓Цели храни.

✓Артишок

✓Праз

Те, сред другите храни, които съдържат тези организми, се считат за добри за възстановяването на полезните бактерии в червата.

Можете да добавите тези храни към диетата си по лесен начин, като например да пиете или ядете кисело мляко със или без плодове за закуска и междинни хранения.

Можете да консумирате малко суроватка или други ферментирали млечни продукти във вашата вечеря или обяд.

Те присъстват и в цели храни , които не само ще ви помогнат да консумирате пребиотици , но и фибри, които са отлични.

Гответе храната си, като използвате зеленчуци като лук, праз, между другото, можете да правите различни ястия като супи, салати, ориз и много други комбинации;

Нужно е само малко въображение в кухнята. Важно е да се подчертае това.

Едно от най-добрите времена от деня за консумация на пребиотици е преди закуската.

Значение на консумацията на пребиотици.

Пробиотиците и пребиотиците са от голямо значение за вашето здраве, тъй като благодарение на тези бактерии вашите черва могат да поддържат добра и здрава бактериална флора .

Но как може да ни помогне чревната микрофлора ?

Е, благодарение на него, хранителните вещества, необходими за поддържане на добро здраве в нашето тяло, могат да бъдат по-добре обработени и усвоени , а други отпадъци, които не са от полза за нас, могат да бъдат елиминирани.

Поддържането на здрава чревна бактериална флора е от съществено значение за избягване на вредни патогени, които причиняват заболявания и инфекции.

Ето защо консумацията на пребиотици е важна.

Също така е важно да поддържате добро качество на живот, да спортувате, да се храните добре и да имате балансирана диета, също така да избягвате прекомерната консумация на животински мазнини и да консумирате повече храни с високо съдържание на фибри .

Това значително ще подобри здравето ни не само на чревно ниво, но и като цяло и ще накара тялото и ума ни да се чувстват много по-добре през целия ни живот.

Проучвания в подкрепа на пребиотиците

През последните години бяха проведени няколко изследвания в областта на медицината относно пребиотиците и пробиотиците, които дадоха задоволителни резултати, тъй като те са полезни за здравето и помагат за предотвратяване на чревни заболявания и диария, причинени от антибиотици.

Други изследвания са приложени в областта на заболявания като цироза или чернодробни заболявания, като са взети малки групи от хора с някое от тези заболявания.

Истината е, че изследванията доведоха до известно подобрение в здравословното състояние на пациентите.

Учените казват, че трябва да се открият много повече и да се извършат много повече изследвания върху тези организми, за да се дешифрира какви други възможни благоприятни приложения могат да бъдат дадени на пребиотиците.

Както беше анализирано по-рано, можем да заключим, че пребиотиците са необходими и незаменими бактерии за доброто здраве на нашето тяло .

Не се страхувайте да приемате тези важни организми, по-скоро помислете за изобилните ползи, които ще получите, като ги консумирате.