Какво всъщност е възпалението в организма?

Какво всъщност е възпалението в организма?

Възпалението е сложна каскада от реакции, в която като в интернет мрежа си взаимодействат клетъчния и хуморалния имунитет с редица свързани функционални, структурни, метаболитни и микроциркулаторни промени. Медиаторите на възпалението (цитокини, хемокини, простагландини, интерлевкини и други), заедно с имунните клетките, вземащи участие във възпалението имат основна роля, тъй като те предизвикват реакциите на тъканно и клетъчно ниво. Разрушава се матрикса, поддържащата съединителнотъканна структура на органите и тъканите и това постепенно разрушава хрущяли, кости, нервни окончания и тъй нататък. Започват дегенеративни, автоимунни и онкологични процеси на фона на хроничното възпаление. Възпалението прави човек възприемчив към повечето болести и неспособен да се защити.

НЯМА ДА СЕ УМОРЯ ДА ПОВТАРЯМ, ЧЕ ВСЯКО ХРОНИЧНО ВЪЗПАЛЕНИЕ ТРЪГВА ОТ ЧЕРВАТА!

НЯМА ДА СЕ УМОРЯ ДА ПОВТАРЯМ, ЧЕ ВСЯКО ХРОНИЧНО ВЪЗПАЛЕНИЕ ТРЪГВА ОТ ЧЕРВАТА!

НЕ СЪМ ГО ИЗМИСЛИЛА, ХИПОКРАТ ГО Е КАЗАЛ.

В ТОЯ ВЕК ПРОСТО ПРЕОТКРИВАМЕ ТОПЛАТА ВОДА НА ДРЕВНИТЕ!

ЗАЩО ТРЪГВА ОТ ЧЕРВАТА? АМИ ЗАЩОТО ТАМ Е ИМУННАТА СИСТЕМА!

Пропускливите черва са част от този процес, често началото е продължителна дисбактериоза и дисбиоза като резултат от неправилен начин на хранене, продължителен прием на медикаменти, хроничен стрес. Възпалението в червата предизвиква навлизане на големи молекули, белтъци, бактерии, личинки на паразити, гъбички, активно навлизат вируси, всякакви токсини и други. Това води отново до възпаление и порочен кръг. Най-честите симптоми са – хронична умора, нарушен сън, главоболие, мигрена, мъгла в главата, хранителни непоносимости, хиперактивност с нарушено внимание при децата, дерматити, екземи и всякакви кожни прояви, болки в ставите, отслабена имунна система, оплаквания, които се припокриват с тези при хроничното възпаление.

И всичко това в крайна сметка води отново до възпаление!

За лошо или добро нашата имунна система има един единствен механизъм, с който реагира на всички атаки, идващи от външния свят, независимо дали се касае за вируси, бактерии, токсини, радиация, стрес или други. Tози механизъм е възпалението, което алармира, че има проблем.

Някои от най-сигурните симптоми за такава пропускливост са следните:

· Подуване на корема, метеоризъм и други

· Чувствителност към някои храни като млечни, ядки

· Обща умора

·Болки в ставите

·Често главоболие

· Кожни проблеми – акне, псориазис и други

· Покачване на телесно тегло

· Дисфункция на щитовидната жлеза

Какво причинява чревна пропускливост и връзка с автоимунните заболявания?

Не е изненадващо да отбележим, че хроничният стрес е сред основните причинители на синдрома на пропускливи черва. Заедно с приема на медикаменти и антибиотици положението се влошава още повече. Диети с ниско съдържание на фибри и протеини също допринасят за лошото състояние на храносмилателната система, а ако е налице хранителна чувствителност или непоносимост рискът от възникване на по-висока чревна пропускливост нараства.

Специално място сред причинителите на висока чревна пропускливост заемат хормоналния дисбаланс, нарушената микрофлора и затлъстяването. Тези три фактора обуславят и появата на други болестни състояния или предразполагат към развитието на автоимунни заболявания. Това в комбинация с нарушена чревна пропускливост може значително да влоши здравето, защото пречи на основния ви източник на живот – храната, да бъде усвоена пълноценно.

КАК МОЖЕ ДА СЕ ИЗЛЕЗЕ ОТ ТОЗИ ПОРОЧЕН КРЪГ?

Лечението е възможно, но се изисква продължителна и системна терапия, както и активното участие на пациента. Може да се приложи при всички състояния, които имат в основата си възпалителен процес, в това число автоимунни, хронични, дегенеративни и други процеси. Има много добър ефект също при вторичен стерилитет, след продължителни потискащи лечения и в редица други случаи по индивидуална преценка.

Колкото по-напреднал е процеса, толкова повече тъкани и органи са засегнати и съответно повече време е необходимо за потушаването на възпалението. Най-често има насложени утежняващи лечението фактори като продължителен прием на химически лекарства, неадекватни диети или хранителни навици, социален и битов стресов, скрити или явни дефицити на нутриенти, витамини, аминокиселини, ненаситени мастни киселини, потиснат имунен отговор по една или много причини.

Най-добре е лечението да се определя и наблюдава от холистичен лекар, който използва индивидуализиран фармакохранителен подход и диагностични методи за проследяване на процеса.

Необходимият комплексен подход включва противовъзпалителен хранителен режим алкализираща диета, специфична терапия, хранителни добавки за набавяне на дефицитите, детоксикация при необходимост, подкрепа на имунната система и други, според индивидуалните нужди и особености на човека.

Желая ви здраве!