Кое е най-здравословното масло за готвене на храна?

Кое е най-здравословното масло за готвене на храна?

Видът на маслото, което използвате за готвене, ще зависи не само от това колко вкусно ще се получи ястието ви, но и можете да подобрите здравето си.

Най-здравословните масла са тези, които имат повече полиненаситени и мононенаситени мазнини и по-малко наситени мазнини .

Знаете ли за какво масло говорим?

Какво прави едно масло полезно за здравето?

Основната причина, поради която едно масло е добро или лошо за вашето здраве, са мастните киселини, които го съставят .

Всички масла имат различни количества мастни киселини .

Съставът на мастните киселини на всеки вид масло е начинът да разберете какви са неговите ползи за здравето:

Мононенаситени мастни киселини

Те са полезни за вашето здраве, защото намаляват LDL холестерола („лошия“) и повишават HDL холестерола („добрия“).

Маслата с високо съдържание на мононенаситени мастни киселини включват: зехтин , масло от авокадо, масло от рапица, фъстъчено масло, шафраново масло и сусамово масло

Полиненаситени мастни киселини

Растителните масла са богати на полиненаситени мазнини, които намаляват нивата на LDL холестерола.

Най-добрите полиненаситени мастни киселини за здравето са омега-3 мастните киселини . Маслото от канола, ореховото масло, соевото масло и лененото масло са растителни масла, богати на линоленова киселина, вид омега-3 мастна киселина.

Наситени мастни киселини

Те се съдържат в животинските мазнини, като маслото, и в така наречените „тропически“ масла, като кокосово и палмово.

Важно е да се ограничи консумацията на наситени мастни киселини . Храненето на диета с високо съдържание на наситени мазнини увеличава риска от сърдечни заболявания и инсулт.

Какво трябва да се има предвид при избора на олио за готвене?

Не става въпрос само за избор на масло, което е здравословно , но и такова, което продължава да поддържа здравословните си свойства след термична обработка .

Всички масла имат еднакви калории

Няма сорт с по-ниско съдържание на калории от останалите. Всички масла имат около 120 калории/супена лъжица и 13 g мазнини/супена лъжица

Това, което отличава едно масло от друго, е неговият състав. Всеки вид масло има уникално съотношение на наситени, мононенаситени и полиненаситени мазнини. Тази връзка определя тяхната консистенция, как издържат на високи температури и въздействието им върху здравето

Точката на дим

Това е температурата, при която маслата започват да се разлагат, губят хранителни вещества и се появяват "странни" вкусове.

Маслата с по-високи точки на дим са по-добри за готвене при висока температура, което ги прави идеални за пържене и сотиране. Маслата с по-ниски точки на дим е по-добре да се консумират сурови, като например за подправка на салати.

По-високо съдържание на мононенаситени мастни киселини

При готвене на високи температури някои масла не са стабилни, окисляват се и лесно гранясват. Когато едно масло се окислява, се образуват свободни радикали и други съединения, които могат да бъдат вредни .

Най-добрият начин да избегнете това е да използвате масла, които са съставени главно от мононенаситени мастни киселини, които са най-малко чувствителни към топлина и окисляване .

Най-доброто масло за готвене е...

Зехтин

Екстра върджин , който е най-високо качество, има ниска точка на дим, което го прави неподходящ за пържене или сотиране при високи температури . Той е отличен за дресинги за салати и за сотиране и печене на умерен до слаб огън.

Освен че е едно от най-популярните и вкусни масла, много проучвания подчертават многобройните му ползи за здравето . Има голямо количество антиоксиданти и омега 9 олеинова киселина, мононенаситена мазнина, която намалява холестерола . Освен това е много универсален съюзник в кухнята.

Рафинираният зехтин има висока точка на дим и могат да издържат на температури до 240°C. Поради това са идеални за пържене, печене и сотиране . Екстра върджин маслиновите масла обаче имат по-ниска точка на дим и са по-добри за подправяне на салати или за поливане на храни . Те обикновено са с по-добро качество и имат ненадминат вкус.

Слънчогледово масло

Едно от най-използваните масла в кулинарията. Той е евтин, може да се намери във всеки супермаркет и има неутрален вкус, който не препълва ястията и е идеален за сладкиши. В допълнение, той е източник на витамин Е, антиоксидант, който предпазва тялото от увреждане на тъканите и органите. Точката му на дим е висока, което го прави подходящ за готвене при високи температури .

Кокосово масло

Кокосовото масло стана много популярно през последните години и често се намира в магазините за здравословни храни и дори в някои супермаркети. Това масло има твърда текстура при стайна температура и се получава чрез студено пресоване на кокосовото месо.

Въпреки че има висок процент наситени мастни киселини, съставът му насърчава повишаването на HDL холестерола, тоест добрия холестерол. Освен това има антиоксиданти и е противовъзпалително. Във всеки случай не се препоръчва да се използва в големи количества поради съдържанието на наситени мазнини. Може да се използва в супи, сосове, печене и дори десерти . Разбира се, ако мислите да опитате кокосово масло, уверете се, че е необработено и студено пресовано.

Сусамово масло

Въпреки че е малко по-трудно да се получи, той има уникален вкус. Използва се широко в азиатската кухня и подобно на зехтина не се подлага на химически процеси. Не е удобно да се използва за пържене, но е добър вариант за уок или за подправяне на салати .

Авокадо или масло от авокадо.

Авокадо или масло от авокадо. Освен че е вкусен плод, авокадото има много ползи за здравето . Маслото от авокадо може да е малко по-трудно за намиране и по-скъпо, но е вариант, богат на мононенаситени мазнини и антиоксиданти. Точката му на дим е висока, така че може да се използва при готвене при висока температура, като например пържене .

Бъдете здрави! А при всякакъв проблем с доброто ви здраве – ние винаги сме насреща, готови да ви помогнем! Потърсете ни!